Holíč, okolie

Historické a sakrálne pamiatky

Holíčsky zámok

Iba 5 minút chôdze je vzdialený od hotela barokovo-klasicistický monumentálny Holíčsky zámok, bývalé letné reprezentačné sídlo Habsburgovcov a národná kultúrna pamiatka. Hoci je momentálne v rekonštrukcii, v jeho opravenej časti a v zámockom dvore sú pravidelne organizované rôzne aktivity, ktorými mesto približuje minulosť panského dvora a obyvateľov okolia. Už tradičnými sa stali napr. remeselný jarmok, ukážka chovov koní v cisárskom období a pod. Nezabudnuteľné zážitky prinášajú podujatia ako Tradície bez hraníc, Tereziánske hody, Noc zámockých strašidiel, Zámocké pivné slávnosti, preteky a výstavy historických motoriek, fotografií, historických pamiatok, vystúpenia živej hudby či výtvarný hapenning. Taktiež letné Tereziánske slávnosti konané pravidelne v auguste lákajú nielen obyvateľov Záhoria, ale aj partnerského mesta Hollabrunn a priaznivcov z celého Slovenska i Moravy. Aktuálne podujatia je vhodné pozrieť si na web stránke mesta www.holic.sk, alebo vám poradí náš personál recepcie.  
                       

Mestská galéria

Súčasťou zámku je i Mestská galéria, ktorá je sprístupnená počas letnej turistickej sezóny a umožňuje stretnutia umelcov zo Slovenska i zo zahraničia. Preto sa tu pravidelne uskutočňujú koncerty vážnej hudby a výstavy rôznych zameraní. Stálou expozíciou je tvorba holíčskej rodáčky akademickej maliarky Oľgy Bartošíkovej i ďalších profesionálnych a neprofesionálnych umelcov.

Mestské múzeum

Záujemcov histórie určite poteší aj Múzeum v Holíči, fungujúce ako vysunutá expozícia Záhorského múzea so sídlom v Skalici. Do roku 2010 sídlilo v barokovo-klasicistickej stavbe neďaleko zámku, v ktorej sa v minulosti vyrábala originálna celoeurópsky známa holíčska keramika (fajansa). V súčasnosti je umiestnené v novozrekonštruovanej časti zámku. Vďaka maketám historických objektov mesta je možné vidieť pôvodný stav zámku a jeho areálu, pohyblivý model dreveného veterného mlyna, kostoly, kaplnky a ďalšie historické objekty nášho mestečka. Súčasťou múzea je aj expozícia remesiel a cechov, miestneho ľudového kroja, ukážky holíčskej i habánskej keramiky a galéria obrazov neprofesionálneho maliara Otu Kroupu. K ďalším historickým pamiatkam mesta patrí Meštiacky dom na Bratislavskej ulici s erbom s datovaním 1624-1910 či budovy holíčskej manufaktúry z 18. storočia.
Na prehliadku pamiatok môžete využiť sprievodcovské služby poskytované Turisticko - informačným centrom.

V blízkosti hotela je niekoľko možností návštev kostolov či kaplniek, ktoré majú národný i historický význam.

Kostol Božského Srdca

Len pár krokov od hotela je pôvodný gotický Kostol Božského Srdca, v ktorom sa pravidelne konajú sväté omše.

Kostol sv. Martina

Drevené súsošie zobrazujúce Bolestnú Matku s mŕtvym telom Pána Ježiša patrí k najcennejším umeleckým dielam tohto charakteru v strednej Európe. Pochádza spred 300 rokov a veľmi dojímavo zobrazuje bolesť, žiaľ, smútok na jednej strane a lásku a dôstojnosť na strane druhej. Táto baroková pieta je zhotovená z dreva a koncom XIX. storočia bola pokrytá novšou neoslohovou polychrómiou.

Evanjelický tolerančný kostol

Kostol s pôvodným zariadením pochádza z roku 1787.  
                 

Kaplnky

K najstarším pamiatkam patrí Lorentánska kaplnka, pôvodný románsky kostolík, podľa ktorého sa pomenovalo aj mesto. Pôvodne slúžila ako pravoslávny kostol a dnes sa považuje za najstaršiu stavebnú pamiatku v Holíči. Bol v nej dokonca pochovaný i známy šľachtic Peter Bakič. Pri cintoríne sa nachádza ďalšia sakrálna pamiatka – Floriánska kaplnka, barokovo-klasicistická stavba, ktorú považujeme za miesto s najstarším osídlením.

Turistické zaujímavosti

Baťov kanál

Našim hosťom odporúčame navštíviť Baťov kanál, turistickú vodnú cestu. V prístave v Skalici je požičovňa motorových člnov, kanoe či kajutových lodí. Po inštrukcii školeným personálom sa môžete vydať na plavbu touto vodnou cestou sami a vychutnať si relax v krásnej prírode. Počas cesty si vyskúšate i preplávanie cez viacero plavebných komôr. Ak si predsa len netrúfate podujať sa na túto cestu samostatne, využite výletné plavby, ktoré začínajú buď v Skalici, alebo v ďalších prístavoch susediacej Moravy.

Nedeľná výletná plavba začínajúca v neďalekom Veselí nad Moravou býva turistami najčastejšie spojená s návštevou Strážnice a miestneho skanzenu alebo zámockej vinotéky v Uherskom Ostrohu spolu s ochutnávkou miestnych vín. V Sudoměřiciach sa zastavte pozrieť si technickú pamiatku Výklopník. Je to zaujímavý objekt, ktorým sa nakladal lignit z vagónov na nákladné lode. Na jeho streche je vyhliadka, z ktorej je skutočne krásny pohľad na okolité Biele Karpaty a rieku Moravu.

Zaujímavosťou je i tzv. Pivná plavba, počas ktorej sa nielen dozviete zaujímavosti okolia, ale si ju vychutnáte so súdkom piva priamo na palube... Táto oblasť je totiž úzko spätá s týmto mokom, v Uhorskom Ostrohu sa pivo v miestnom pivovare varilo už v 16. storočí.

Holíčske megality

Holíč je jediným mestom na Slovensku, v ktorom sa prezentujú kultové kamene. Ide o súbor 22 obrovských kameňov, na ktorých sú obrazce s mytologickou funkciou. Najväčší z nich má dĺžku takmer 7m a zreteľne zobrazuje napr. kladivo, ktoré bolo atribútom známeho boha hromu. Kamene sú rozdelené na ženské a mužské a boli objavené v priestore pod Kalváriou. Sú skutočne zaujímavosťou pre domáce obyvateľstvo, turistov i odborníkov. Veď odkazujú až na obdobie Veľkej Moravy.
Veterný mlyn
je jediným zachovaným na Slovensku. Nachádza sa v lesíku na kopci nad mestom. Je to holandský typ veterného mlyna, kamenný, podpivničený, trojpodlažný. Postavený bol na konci 19. storočia, svoju funkciu prestal vykonávať po prvej svetovej vojne. Otočná strecha bola nahradená tehlovou.

Vyhliadkové lety nad Záhorím

Určite nezabudnuteľným zážitkom pre hostí je vyhliadkový let, ktorý môžete absolvovať na letisku v Holíči. Stačí si priniesť pevnú obuv, teplejšie oblečenie, prikrývku hlavy a vždy sa oplatí aj slnečné okuliare. Najlepší čas je počas víkendov v popoludňajších hodinách, keď je pekné počasie. Každoročne v lete letisko organizuje aj "Letecký deň", počas ktorého majú návštevníci možnosť sledovať letecké akrobacie, vzdušné súboje, letecké ukážky. Deň je vždy spojený aj s prehliadkou automobilových veteránov a modelov lietadielok. Viac informácií nájdete na www.letiskoholic.sk.

Veterný mlyn

Je jediným zachovaným na Slovensku. Nachádza sa v lesíku na kopci nad mestom. Je to holandský typ veterného mlyna, kamenný, podpivničený, trojpodlažný. Postavený bol na konci 19. storočia, svoju funkciu prestal vykonávať po prvej svetovej vojne. Otočná strecha bola nahradená tehlovou.

Športové vyžitie

Cykloturistika

Vynikajúcim spôsobom strávenia víkendového popoludnia je spojiť plavbu s cyklistikou. Popri Baťovom kanáli je vybudovaná pokojná cyklistická trasa s niekoľkými odpočívadlami. Práve skalický prístav je križovatkou viacerých cyklotrás, i vďaka tomu získal certifikát "Vitajte cyklisti".
Môžete si byť istí, že je tu teda zabezpečený servis, kvalitné služby a rôzne výhody, počas cyklotrás sú k dispozícii tabule s cyklomapami. Takýmto spôsobom môžete spoznávať nielen celé horné Záhorie, ale i časť Juhomoravského kraja a navštíviť pamiatky i vínne sklepy.

In-line korčuľovanie

V okolí Baťovho kanálu je možnosť realizovať aj obľúbený šport posledných rokov – in-line korčuľovanie. Prispôsobenou na tieto účely je príjazdová cesta do prístavu.

Rybolov

Priamo v katastri mesta Holíč i v blízkom okolí je viacero rybárskych revírov, ktoré umožňujú rybolov aj na základe hosťovacích povolení aj pre členov iných organizácií za výhodné ceny. Revitalizáciou prostredia a možnosťou naozaj pekných úlovkov sa stali atraktívnymi pre športový rybolov a svedčia o tom najmä opakujúce sa návštevy rybárov z rôznych oblastí. Okrem iného sa tu pravidelne realizujú rybárske preteky pre dospelých i deti. Revíry sú skutočne iba pár minút autom a sú dostupné z príjazdových ciest. Všetky aktuálne informácie o možnosti rybolovu sú k dispozícii na web stránke Slovenského zväzu rybárov v Holíči – www.srzmoholic.sk, alebo prevádzke Slovenského zväzu rybárov v Skalici : "Občerstvení u kapra" na Skalických rybníkoch.

Kúpalisko Zlatnícka dolina
Kúpalisko Hodonín
Kúpele Smrdáky
Koupele Hodonín

Kultúra v meste a okolí

Nenechajte si ujsť

Máj:

Holíčske folklórne slávnosti - v amfiteátri sa koná medzinárodná prehliadka folklórnych súborov.
Poľovnícka výstava trofejí a ochutnávka vína – akcia sa koná v priestoroch Zámockej vinárne.

Jún:

Tradície bez hraníc s podtitulom Vitajte na panstve Márie Terézie – hojne navštevovaná dvojdňová akcia sa koná v areáli Holíčskeho zámku.
Pre návštevníkov je pripravený remeselný jarmok. Na dobovom trhovisku svoje výrobky priamo pred zrakmi návštevníkov zhotovujú, ale i ponúkajú remeselnícki ľudoví výrobcovia. O zábavu sa postarajú populárne domáce a zahraničné skupiny. Pripravené sú dobové hry a súťaže, historická módna prehliadka, turnaj na koňoch či večerný historický sprievod a ohňová šou.

Júl:

Letecký deň - tradičná prehliadka najrôznejších modelov leteckej techniky, modelárske exhibície, letové ukážky skutočných vrtuľníkov i lietadiel sa koná na holíčskom letisku. Pripravené sú ukážky leteckej akrobacie ako aj vyhliadkové lety.
Medzinárodná súťaž rádiom ovládaných modelov s elektrickým pohonom kategórie F5J a F5J-400. Miesto konania - holíčske letisko, podujatie je zaradené do seriálovej súťaže EUROCUP.
CibulaFest – dvojdňové hudobné podujatie hostí holíčske letisko, tisíce divákov si na niekoľkých pódiách užijú vystúpenia populárnych českých a slovenských hudobných skupín, k dispozícii je stanové mestečko.

August:

Festival dychových hudieb Z oboch brehú Moravy - v holíčskom amfiteátri si prídu na svoje milovníci dychovej hudby. Prehliadka dychovej hudby z Moravy i zo Slovenska priláka každý rok množstvo návštevníkov.

September:

Zámocké pivné slávnosti + Majstrovstvá Európy VINTAGE OLDTIMER cestných motocyklov.
Medzinárodné preteky historických motocyklov na okruhu vedúcom cez centrum mesta.
Diváci môžu motorky obdivovať v depe umiestnenom v areáli Holíčskeho zámku. Po skončení pretekov nadväzuje v zámockých priestoroch festival piva a dobrej zábavy.

Skalické dni – tradičná akcia sa koná v historickom centre mesta Skalica. Celé centrum mesta je na tri dni vyhradené zábave, hudbe, dobrému jedlu a burčiaku.

Október:

Noc strašidiel na zámku – Holíčsky zámok privíta malých i veľkých návštevníkov strašidelnou atmosférou. V najrôznejších maskách či kostýmoch, čakajú už od prvých chvíľ zámocké komnaty i tajuplné podzemné chodby plné prekvapení. Na každom kroku číhajú na nič netušiacich návštevníkov strašidlá a duchovia, čarodejnice, upíri, čerti či kostlivci. Návštevníci môžu pootvoriť aj pomyselné dvere histórie a zažiť stretnutie s panovníčkou Máriou Teréziou, ktorá ich so svojou družinou v dobových kostýmoch privíta v Čínskej sále.

November:

Martinský jarmok - jarmok v centre mesta s kultúrnym programom, v predajných stánkoch je široká ponuka tovaru i občerstvenia.

December:

Holíčske vianočné dni – drevené stánky na námestí ponúkajú tradičný vianočný sortiment. Návštevníci môžu obdivovať ručne vyrezávaný drevený betlehem s postavami v životnej veľkosti.
Medzinárodný cestný beh Hodonín - Holíč - Skalica – populárna športová akcia spájajúca dva štáty a tri mestá. Každoročne sa zúčastní veľké množstvo športovcov, ale aj divákov povzbudzujúcich popri trati.

Pre aktuálne informácie o pripravovaných kultúrnych a spoločenských akciách v meste a okolí navštívte www stránky:

Akcie a kultúra v Holíči
Akcie a kultúra v Skalici
Akcie a kultúra v Hodoníne
Akcie a kultúra v Senici